خبرگزاری The Register اعلام کرد که مقدار بسیار زیادی از فایل های مخفی Windows 10 لو رفته و در فضای اینترنت پخش شده است.

به گفته این خبرگزاری حجم این فایل ها ۳۲ ترابایت بوده که شامل سورس کدهای ویندوز ۱۰ و همچنین فایل هایی که برای استفاده داخلی، سازندگان ویندوز در مایکروسافت از آنها استفاده می کردند.

مایکروسافت نیز با تایید این خبر اعلام کرده است که بیشتر فایل های لو رفته مربوط به بخش ارتباط ویندوز با سخت افزار و درایورهای آنهاست. این فایل ها برای بخش USB، Wifi و Blurtooth بوده که برای Windows 10 طراحی شده بودند.

این فایل ها در دسترس عموم قرار گرفته و هکرها و برنامه نویسان می توانند با بررسی آنها به راحتی اشکالات و باگ های نرم افزاری آنها را پیدا کنند و احیانا در جهت منفی از آن بهره ببرند.

این فایل ها بصورت ناخواسته از طریق سایت BetaArchive.com لو رفته اند. این سایت معمولا نرم افزارهای آزاد و کدهای نرم افزارهایی که ممکن است حتی بصورت عموم نیز عرضه نشده باشند، را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار می دهد. BetaArchive.com بعد از لو رفتن فایل های ویندوز ۱۰ و اطلاع از آن، بلافاصله کلیه فایل ها را از روی سرور خود برداشته است.

همانطور که گفته شد، مایکروسافت این فایل ها را مورد تایید قرار داده و قانونی و رسمی بودن آنها را پذیرفته است. به گفته یک مقام مسئول در مایکرسافت، ظاهرا این فایل ها از طریق برنامه Shared Source لو رفته است. مایکروسافت از طریق این برنامه فایل های اصلی ویندوز را با شرکای تجاری و نیز سازندگان کامپیوترها به اشتراک می گذارد.

این فایل ها همه فایل های ویندوز ۱۰ نبوده و تنها بخشی از آنها را در بر می گیرد. در فایل های لو رفته نسخه های متعددی از ویندوز ۱۰ نیز قرار دارد که قبل از نسخه آخر تولید شده بودند و هیچ وقت بصورت عمومی عرضه نشدند.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here