هنگامیکه تلگرام ، مهمان گوشی های هوشمند ما شد تصور آن نمیشد که بتواند ۸۰ درصد از ترافیک اینترنت کشور ایران را به خود اختصاص دهد و جزو محبوبترین پیام رسان های چند سال اخیر میان ایرانیان شود ، همین موضوع سبب شد تا تیم های مختلف برنامه نویسی و شرکت های خصوصی به فکر ایجاد یک پیامرسان بومی و قابل رقابت با تلگرام باشندبه طوریکه سهم قابل توجهی از بازار مسنجر ها در ایران را تصاحب و نقش تلگرام را در زندگی ایرانیان کمرنگ کنند .

گپ ، سروش ، ساینا ، بیسفون ، نگاه ، تلفن ، سلام و قاصدک تنها گوشه ای از تولیدات ایرانیست که  همین چندسال اخیر در مارکت های اندرویدی و بعضا iاپ استور های اپل عرضه اندام کرده اند !

اما به راستی چند پیام رسان بومی را میشناسید ؟ عضو چند پیام رسان داخلی هستید ؟

مشکل همینجاست !

طبق نظرسنجی که میان کاربران ایرانی اینترنت انجام شده ، درصد کمی از آنها با پیام رسان های داخلی آشنا هستند و عده کمی از آن ها استفاده میکنند .

چرا داخلی ها به اندازه تلگرام پرکاربر و پراستفاده نیستند ؟

شنیده اید میگویند هنر نزد ایرانیان است و بس ؟! با کمی تغییر باید بگویم کپی نزد ایرانیان است و بس !!!!!!

بزرگترین مشکل پیام رسان های بومی ، کپی برداری از نمونه های خارجی خصوصا تلگرام است . همه این پیام رسان ها قصد رقابت با تلگرام را دارند و درواقع به دنبال جذب بیشترین کاربر هستند . اما از یک نکته خیلی مهم و بزرگ غافل شده اند :

نوآوری و خلاقیت در طراحی طبق سلیقه کاربران ایرانی !

برگردیم به دوران طلایی حضور وایبر و واتس اپ و وایبر در ایران :

دو پیامرسان محبوب وایبر و واتس اپبه خاطر امکانات فابل قبولی که به کاربران خود ارائه دادند ، توانستند نظر و رضایت کاربران را جلب کنند که همین امر باعث شد تا تعداد کاربران این دو مسنجر روز به روز افزایش یابد .  با وجود ویژگی های قابل قبولی که داشتند ، هرروز اخبار مختلفی ز هک و درز اطلاعات کاربران در این دو مسنجر به گوش میرسید . کاربران خصوصا ایرانیان تصمیم به ترک و حذف اکانت از این پیام رسان نمودند . همین موقع بود که سروکله تلگرام به گوشی ایرانیان بازشد .

داشتن ویژگی هایی مانند سرعت بالا ، امنیت و رمزنگاری دوطرفه پیام ها و فایل های ارسالی توانست تلگرام را نزد ایرانیان محبوب کند .

تلگرام که هرروز به محبوبیتش اضافه تر میشود ، امکانات متعدد و جذابی را برای وفادار کردن هرچه بیشتر کاربران خود رونمایی میکند و همین امر سبب شد تا روز به روز به کاربران این مسنجر افزوده شود . امکاناتی از قبیل :

  1. افزایش ظرفیت سوپر گروه ها به ۱۰۰۰ و سپس ۵۰۰۰ نفر
  2. اضافه شدن ویژگی کانال و اشتراک گذاری متن به صورت آنی
  3. اضافه شدن ویژگی تلگراف و زنده شدن مجدد وبلاگ نویسی موبایلی !
  4. اضافه شدن ویژگی تلسکوپ و سرویس اشتراک گذاری ویدیو موبایلی
  5. ارائه بستر API به توسعه دهندگان
  6. ارائه نسخه های مختلف مسنجر بر بستر پلتفرم های مختلف : ویندوز – مک – ios – لینوکس و….

چرا پیام رسان های ایرانی مطرح نیستند ؟

از مشکلات واضح فنی در اپلیکشن ، سرعت پایین در ارسال داده ها و عدم جذابیت رابط کاربری که بگذریم ، شاید مهم ترین مشکل ناشناخته ماندن پیام رسان های بومی ، عدم حمایت داخلی نظیر دولت ها و دستگاه های ذیربط از آنها بوده است .

به جای آنکه پیام رسان های ایرانی به فکربرطرف کردن نیاز کاربران ایرانی باشند ، به فکر کپی برداری از نسخه های خارجی همچون تلگرام هستند و کمتر به فکر رفع مشکلات موجود و ارائه نوآوری و خلاقیت در استفاده هستند .

راه حل ؟

در یک کلام ، عدم کپی برداری و توجه به نیاز کاربران ایرانی ، فرهنگ سازی و تبلیغات گسترده برای استفاده کاربران .

هر اپلیکیشن  تنها یک بار فرصت نصب و استفاده در موبایل کاربران را دارد و اگر توانست در همین نصب توجه کاربر را جلب کند ، گوی سبقت را از رقبای خود ربوده ! وگرنه قید همه چیز را باید بزند !

سخن آخر :

علی رغم همه این صحبت ها ، قصد تبلیغ و استفاده از مسنجر های خارجی را نداشتم البته انتخاب با شما کاربران است !

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here